SNOW LEOPARDS (SNEZHNY BARS)
# Climber Country Conclusion City Born Notes
1 Evgeny Ivanov USSR / RUS 1961 Moscow (Moskya) 1912 1st to complete Snow Leopard Program
2 Kirill Kuzmin USSR / RUS 1966 Moscow (Moskya) 1917 1st to summit all 5x7000ers !!
3 Valentin Bozhukov USSR / RUS 1966 Moscow (Moskya) 1933 1st to summit all 5x7000ers !!
4 Konstantin Kletsko USSR / RUS 1966 Leningrad (St Petersburg) 1934  
5 Piotr Budanov USSR / RUS 1968 Leningrad (St Petersburg) 1920  
6 Boris Gavrilov USSR / RUS 1969 Moscow (Moskya) 1936  
7 Ivan Bogachev USSR / RUS 1969 Moscow (Moskya) 1928  
8 Boris Sivtsov USSR / UKR 1969 Donetsk 1933 first from Ukraine
9 Igor Getman USSR / TJK 1969 Dushanbe 1939 first from Tadjikistan
10 M Gilenko USSR / UZB 1969 Tashkent 1937 first from Uzbekistan
11 V Semenov USSR / UZB 1969 Tashkent 1937  
12 Vadim Elchibekov USSR / UZB 1969 Tashkent 1931  
13 Viktor Ryazanov USSR / RUS 1969 Cheliabinsk 1929  
14 Serguey Sorokin USSR / RUS 1969 Zlatoust 1936  
15 Alexey Aleksenko USSR / UKR 1970 Donetsk 1939  
16 Ms Ludmila Agranovskaya USSR / RUS 1970 Petropavlovski-Kamchatsky 1932 1st woman - 1st woman to summit all 5x7000ers !!
17 Khamid Yakhin USSR / UZB 1970 Tashkent 1938  
18 Vjacheslav Voronin USSR / UZB 1970 Tashkent 1939  
19 V Urzhuntsev USSR / UZB 1970 Tashkent 1938  
20 Vassily Pechenin USSR / RUS 1970 Cherepovets 1931 [Vologda Oblast]
21 Anatoli Vitko USSR / RUS 1970 Dnepropetrovski 1938  
22 Alexander Zaidler USSR / RUS 1970 Dnepropetrovski 1931  
23 Georgy Korepanov USSR / RUS 1970 Leningrad (St Petersburg) 1935  
24 Viktor Shabokhin USSR / RUS 1970 Dnepropetrovski 1939  
25 Alexander Ryabukhin USSR / RUS 1970 Cheliabinsk 1931  
26 Piotr Greilih USSR / RUS 1970 Cheliabinsk 1936  
27 Vadim Zubakov USSR / RUS 1970 Leningrad (St Petersburg) 1927  
28 Ms Galina Rozhalskaya USSR / RUS 1970 Cheliabinsk 1928 2nd woman
29 Semen Artyukhin USSR / RUS 1970 Moscow (Moskya) 1913 57 years old
30 Faiva Rapoport USSR / RUS 1970 Leningrad (St Petersburg) 1926  
31 Gennady Illinsky USSR / RUS 1970 Leningrad (St Petersburg) 1931  
32 Boris Kletsko USSR / RUS 1970 Leningrad (St Petersburg) 1937  
33 Kir Konoplev USSR / RUS 1970 Leningrad (St Petersburg) 1930  
34 Igor Roshin USSR / RUS 1970 Leningrad (St Petersburg) 1938  
35 Yuri Ustinov USSR / RUS 1970 Leningrad (St Petersburg) 1936  
36 Vladimir (Vlad) Mashkov USSR / TJK 1970 Dushanbe 1931  
37 Valentin Ivanov USSR / RUS 1970 Moscow (Moskya) 1941 Pik Kommunizma S Face + Khan Tengri N Face
38 Lev Dobrovolski (Dobrowolski) USSR / RUS 1970 Moscow (Moskya) 1940  
39 Viktor Maksimov USSR / RUS 1970 Moscow (Moskya) 1938  
40 Edward Myslovsky USSR / RUS 1970 Moscow (Moskya) 1937 Pik Kommunizma S Face + Khan Tengri N Face
41 Anatoli Ovchinnikov USSR / RUS 1970 Moscow (Moskya) 1927  
42 Valery Putrin USSR / RUS 1970 Moscow (Moskya) 1940  
43 Zjnur (Zenur) Luman USSR / UZB 1970 Tashkent 1940  
44 Arcady Malikov USSR / RUS 1971 Moscow (Moskya) 1936  
45 Viktor Prudnikov USSR / RUS 1972 Dnepropetrovski 1935  
46 V Samoilenko USSR / RUS 1972 Dnepropetrovski 1938  
47 Vladimir Zapeka USSR / KAZ 1972 Almaty 1938 first Kazakh
48 Evgeny Streltsov USSR / RUS 1972 Frunze (Bishkek) 1935  
49 Albert Berezin USSR / RUS 1972 Petropavlovski-Kamchatsky 1941  
50 Alvin Vezner USSR / RUS 1972 Petropavlovski-Kamchatsky 1941  
51 Stanislav (Stan) Grinkevitch USSR / RUS 1972 Petropavlovski-Kamchatsky 1935  
52 Valentin Gritsenko USSR / RUS 1972 Petropavlovski-Kamchatsky 1945  
53 Serguey Klyukvin USSR / RUS 1972 Petropavlovski-Kamchatsky 1943  
54 Igor Krinitsky USSR / RUS 1972 Petropavlovski-Kamchatsky 1939  
55 Vladimir (Vlad) Shevtsov USSR / RUS 1972 Petropavlovski-Kamchatsky 1945  
56 Vladimir Kochetov USSR / RUS 1972 Frunze (Bishkek) 1938  
57 Anatoli Balinsky USSR / RUS 1972 Frunze (Bishkek) 1934  
58 Piotr Zhelobotkin USSR / UKR 1972 Donetsk 1941  
59 Boris Ivanov USSR / UKR 1972 Donetsk 1935  
60 Alexey Toporkov USSR / KAZ 1972 Almaty 1942  
61 Anatoli Kolchin USSR / RUS 1972 Leningrad (St Petersburg) 1936  
62 Valery Maerkovitch USSR / RUS 1972 Leningrad (St Petersburg) 1938  
63 Vladimir Kolodin USSR / KAZ 1972 Almaty 1926  
64 V Abakumov USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1939  
65 Yuri Andreev USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1936  
66 Boris Bagaev USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1940  
67 Valery Bezzubkin USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1934 1st married couple
68 Anatoli Vstavsky USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1938  
69 Ms Nina Lugovskaya USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1938 3rd woman
70 Vladislav Lyakh USSR / RUS 1972 Frunze (Bishkek) 1937  
71 Leonid Pak USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1945  
72 Vladimir Ushakov USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1937  
73 Ms Rozalia Bezzubkina USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1934 4th woman - 1st married couple
74 Yuri Sapozhnikov USSR / RUS 1972 Krasnoyarski 1941  
75 Evgeny Muravyev USSR / RUS 1972 Sverdlovsk 1931  
76 Levan Alibegashvili USSR / RUS 1973 Frunze (Bishkek) 1934  
77 M Lednev USSR / RUS 1973 Moscow (Moskya) 1933  
78 Stanislav Lavrenchenkov USSR / RUS 1973 Frunze (Bishkek) 1939  
79 Ms Elvira Nasonova USSR / RUS 1973 Yalta 1941 5th woman
80 Oleg Galkin USSR / RUS 1974 Moscow (Moskya) 1937  
81 Alexander Putintsev USSR / UZB 1974 Tashkent 1946  
82 Nikolay Kabin USSR / RUS 1974 Krasnoyarski 1946  
83 Anatoli Sharkevitch USSR / RUS 1974 Krasnoyarski 1946  
84 Anatoli Liabin USSR / UZB 1975 Tashkent 1939  
85 V Pavlenko USSR / UZB 1975 Tashkent ??  
86 Boris Studenin USSR / KAZ 1975 Almaty 1934  
87 Gennady Sidorov USSR / RUS 1975 Cheliabinsk 1939  
88 Vladimir Medvedev USSR / KAZ 1976 Almaty 1939  
89 Vladislav Reznik USSR / UKR 1976 Apatity 1937 [Kola Peninsula]
90 Valery Dubinin USSR / UKR 1976 Kiev 1938  
91 Yasen Djachenko (Dyachenko) USSR / RUS 1977 Leningrad (St Petersburg) 1930  
92 Oleg Borisenok USSR / RUS 1977 Leningrad (St Petersburg) 1937  
93 Egor Kusov USSR / RUS 1977 Moscow (Moskya) 1940  
94 Viktor Slyusarev USSR / RUS 1977 Frunze (Bishkek) 1941  
95 Serguey Shumovitch USSR / RUS 1978 Krasnoyarski 1944  
96 Gennady Kovalenko USSR / RUS 1979 Krasnoyarski 1943  
97 Viktor Popov USSR / KAZ 1979 Almaty 1940  
98 Verner Boshman USSR / RUS 1980 Frunze (Bishkek) 1941  
99 Robert Yahin USSR / RUS 1980 Frunze (Bishkek) 1940  
100 Mamasaly Sabirov USSR / RUS 1980 Frunze (Bishkek) 1945  
101 Vadim Svuiridenko USSR / UKR 1981 Odessa 1937  
102 Alexander Vlasenko USSR / UKR 1981 Odessa 1941  
103 Evgeny Kondakov USSR / UKR 1981 Sumy 1936  
104 Igor Orobei USSR / UKR 1981 Odessa 1948  
105 Piotr Staritsky USSR / UKR 1981 Odessa 1947  
106 Igor Meshkov USSR / RUS 1981 Novosibirsk 1936  
107 Alexander Afanasiev (Afanasyev) USSR / RUS 1981 Rostov 1939  
108 Ms Kira Grebennik USSR / RUS 1981 Novosibirsk 1937 6th woman
109 Anatoly Mardezhov USSR / RUS 1981 Novosibirsk 1941  
110 E Rapoport USSR / RUS 1981 Novosibirsk ??  
111 Ravil Khusainov USSR / RUS 1981 Novosibirsk 1940  
112 Nikolay Barkhatov USSR / RUS 1981 Krasnoyarski 1943  
113 Vladimir Shataev USSR / RUS 1981 Moscow (Moskya) 1937  
114 Dainus Makauskas USSR / LIT 1981 Kaunas 1939 first from Lithuania
115 Julyi Berkovitch USSR / RUS 1981 Moscow (Moskya) 1944  
116 Boris Korshunov USSR / RUS 1981 Moscow (Moskya) 1935  
117 Grigory Petrashko USSR / RUS 1981 Moscow (Moskya) 1940  
118 Vladimir Prokopenko USSR / RUS 1981 Novosibirsk 1940  
119 Vladimir (Vlad) Milko USSR / RUS 1981 Kemerovo 1941  
120 Valentin Yuferev USSR / RUS 1982 Leningrad (St Petersburg) 1937  
121 Leonid Lozovsky USSR / BLR 1982 Minsk 1938 first from Belarus
122 Edward Lipen USSR / BLR 1982 Minsk 1936  
123 Gennady Lapin USSR / RUS 1982 Petrozavodsk 1949 [Karelia region]
124 Vadim Smirnov USSR / KAZ 1982 Almaty 1946 Pobeda N Face
125 Vladimir Suviga (Souviga) USSR / KAZ 1982 Almaty 1953 Pik Kommunizma S Face + Khan Tengri N Face
126 Viktor Shkarban USSR / RUS 1982 Ussuriysk 1952 [Primorsky Krai]
127 Nikolay Yakhno USSR / RUS 1983 Krasnoyarski 1948  
128 Serguey Antipin USSR / RUS 1983 Krasnoyarski 1952  
129 Anatoly Shlepkin USSR / RUS 1983 Krasnoyarski 1949  
130 Viktor Baibara USSR / RUS 1983 Leningrad (St Petersburg) 1939  
131 Yuri Golodov USSR / KAZ 1983 Almaty 1944  
132 Igor Stepanov USSR / RUS 1983 Leningrad (St Petersburg) 1939  
133 Vladimir Puchkov USSR / RUS 1983 Moscow (Moskya) 1941 Pik Kommunizma S Face + Khan Tengri N Face
134 Ilmar Priimets USSR / EST 1983 Tallinn 1935 first Estonian
135 Vitaly Bakhtigozin (Bahtiozin) USSR / UKR 1983 Kharkov 1937  
136 Gennady Kurochkin USSR / RUS 1983 Moscow (Moskya) 1943  
137 Leonid Orlovsky USSR / RUS 1983 Moscow (Moskya) 1951  
138 Nikolay Cherny USSR / RUS 1983 Moscow (Moskya) 1938  
139 Yuri Borodkin USSR / RUS 1983 Moscow (Moskya) 1935  
140 Vjacheslav Glukhov (Gluhov) USSR / RUS 1983 Moscow (Moskya) 1936  
141 Boris Kostin USSR / RUS 1983 Moscow (Moskya) 1937  
142 Valery Petifirov-Severov USSR / RUS 1983 Moscow (Moskya) 1933  
143 Vladimir (Vlad) Zasetsky USSR / RUS 1983 Moscow (Moskya) 1943  
144 Serguey Penzov USSR / RUS 1983 Severodvinsk 1950  
145 Vladimir (Vlad) Biryukov USSR / RUS 1983 Frunze (Bishkek) 1946  
146 Evgeny Slepukhin USSR / RUS 1983 Frunze (Bishkek) 1941  
147 Alexander Onin USSR / RUS 1983 Frunze (Bishkek) 1938  
148 Alexander Novikov USSR / RUS 1983 Frunze (Bishkek) 1946  
149 Alexander Potashev USSR / RUS 1983 Frunze (Bishkek) 1951  
150 Vladimir Zolotarev USSR / KAZ 1984 Almaty 1948  
151 Valery Khrishchaty (Hrischaty) USSR / KAZ 1984 Almaty 1951 Pobeda N Face + 1st winter Pik Lenin & Pobeda & Khan Tengri
152 Kazbek Valiev USSR / KAZ 1984 Almaty 1952  
153 Yuri Moiseev USSR / KAZ 1984 Almaty 1954 Pik Kommunizma S Face + Khan Tengri N Face
154 Evgeny Ustiuzhanin USSR / RUS 1984 Moscow (Moskya) 1941  
155 Evgeny Vinogradski USSR / RUS 1984 Sverdlovsk 1946  
156 Boris Naidovich USSR / RUS 1984 Saratov 1941  
157 Serguey Abramov USSR / RUS 1984 Kamensk-Uralsky 1946  
158 Alexey Kritsuk USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1959 1st winter Korzhenevskaya
159 Alexander Terekhov USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1952  
160 Nikolay Totmjanin USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1958 1st winter Korzhenevskaya
161 Yuri Krasnoukhov USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1941  
162 Ms Elena (Lena) Myndrikova (Beletskaya) USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1960 7th woman - youngest woman: 24 years old
163 Aidar Nezametdinov USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1937  
164 Alexander Golovin USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1950  
165 Yuri Borzov USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1938  
166 Nikolay Burago USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1945  
167 Ms Ludmila (Mila) Varzhapetian USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1935 8th woman - oldest woman: 49 years old
168 Serguey Dusheiko USSR / RUS 1984 Leningrad (St Petersburg) 1953  
169 Vadim Nevorotin USSR / RUS 1984 Moscow (Moskya) 1941  
170 Vladimir Melnik USSR / RUS 1984 Sukhumi 1951 [Abkhazia enclave]
171 Grigory Lunyakov USSR / KAZ 1984 Almaty 1955  
172 Anatoly Boukreev USSR / KAZ 1985 Almaty 1958  
173 Nikolay Vinokurov USSR / KAZ 1985 Almaty 1950  
174 Serguey Samoilov USSR / KAZ 1985 Almaty 1958  
175 Vladimir (Vlad) Sereda USSR / RUS 1985 Krasnoyarski 1949  
176 Yuri Kurmachev USSR / RUS 1985 Krasnoyarski 1949  
177 William (Will) Garner USA 1985 Washington ?? first westerns
178 Randall (Randy) Starrett II USA 1985 Washington ?? first westerns
179 Gennady Bogomolov USSR / RUS 1985 Saratov 1955 1st brothers together - Pik Pobeda 1st winter
180 Serguey Bogomolov USSR / RUS 1985 Saratov 1951 1st brothers together - Pik Pobeda 1st winter
181 Viktor Masyukov USSR / RUS 1985 Moscow (Moskya) 1937  
182 Pavel Chochia USSR / RUS 1985 Moscow (Moskya) 1951  
183 Rudolf Smirnov USSR / RUS 1985 Moscow (Moskya) 1939  
184 Serguey Kouznetsov (Kuznetsov) USSR / RUS 1986 Leningrad (St Petersburg) 1956  
185 Dmitry Anshmidt USSR / RUS 1986 Leningrad (St Petersburg) 1956  
186 Albert Iskhakov USSR / RUS 1986 Severodvinsk 1946*  
187 Pavel Popov USSR / KAZ 1986 Almaty 1947*  
188 Andrey Studenin USSR / KAZ 1986 Almaty 1963*  
189 Rinat Khabibulin (Habibulin) USSR / KAZ 1986 Almaty 1960  
190 Andrey Tselishev USSR / KAZ 1986 Ust-Kamenogorsk 1964 22 years old (with Pik Pobeda) !! Youngest to 5x7000ers !!
191 Nikolay Chervonenko USSR / KAZ 1986 Almaty ??  
192 Alexey Almazkin USSR / KAZ 1986 Almaty 1949*  
193 Nikolay Panteleev USSR / KAZ 1986 Almaty 1948*  
194 Ms Bilan Nadezhda USSR / UKR 1989 Kiev 1949 9th woman
195 Zijnur Khalitov USSR / KAZ 1987 Almaty 1951  
196 Vladimir Novikov USSR / RUS 1987 Moscow (Moskya) 1949  
197 Vladimir Kapanin USSR / RUS 1987 Frunze (Bishkek) 1947  
198 Yuri Bashmanov USSR / RUS 1987 Frunze (Bishkek) ?? 1st winter Korzhenevskaya
199 Anatoly Yanochkin (Ianochkine) USSR / RUS 1987 Moscow (Moskya) 1938  
200 Boris Lvovitch USSR / RUS 1987 Krasnoyarski 1946  
201 Serguey Pryanikov USSR / KAZ 1987 Almaty 1949*  
202 Vladimir Balyberdin USSR / RUS 1987 Leningrad (St Petersburg) 1949 1st winter Pik Communism & Pik Lenin
203 Peteris Kulis USSR / LAT 1987 Riga 1941 first from Latvia
204 Jaan Künnap USSR / EST 1987 Tallinn 1948*  
205 Kalev Muru USSR / EST 1987 Tallinn 1954*  
206 Oleg Endelin USSR / RUS 1987 Barnaul 1950*  
207 Serguey Repin USSR / TJK 1987 Dushanbe 1955*  
208 Ms Ljubov Gataulina USSR / UKR 1987 Shevchenko 1942 10th woman
209 Alfred Lõhmus USSR / EST 1987 Tallinn 1947*  
210 Alexander (Alex) Selivanov USSR / KAZ 1987 Shimkent 1955*  
211 Ms Valentina Semenjuk (Semeniuk) USSR / EST 1987 Odessa 1941* 11th woman
212 Valery Filimonov USSR / UKR 1987 Nikopol 1946*  
213 Alexey Shindyaikin USSR / RUS 1987 Moscow (Moskya) 1938*  
214 Viktor Korol USSR / UKR 1987 Severodonetsk ??*  
215 Serguey Bezverkhov USSR / RUS 1987 Tyumen 1932* [Siberia region] - 55 years old
216 Vitaly Upyr USSR / UKR 1987 Severodonetsk ??*  
217 Valery Malets USSR / MLD 1987 Kishinev 1953* first from Moldova
218 Yuri Uteshev USSR / RUS 1987 Frunze (Bishkek) 1955  
219 Viktor Zaitsev USSR / RUS 1987 Tomsk 1947*  
220 Serguey Arsentiev USSR / RUS 1987 Leningrad (St Petersburg) 1958 1st winter of Korzhenevskaya & Pik Lenin
221 Dmitry Botov USSR / RUS 1987 Leningrad (St Petersburg) 1958 1st winter Korzhenevskaya
222 Mikhail Mozhaev USSR / RUS 1987 Leningrad (St Petersburg) 1958 1st winter Korzhenevskaya
223 Mark Bashmakov USSR / RUS 1987 Leningrad (St Petersburg) 1937*  
224 Nikolay Dyachenko USSR / RUS 1987 Tomsk 1943*  
225 Yuri Konovalov USSR / RUS 1987 Tomsk 1942* 1st winter Korzhenevskaya
226 Yuri Korzunin USSR / RUS 1987 Tomsk 1941*  
227 Alexey Pugachev USSR / RUS 1987 Tomsk 1940*  
228 Valentin Slyusarchuk USSR / RUS 1987 Tomsk 1939*  
229 Edward Zaev USSR / RUS 1987 Voronezh 1936*  
230 V Aksenov USSR / RUS 1987 Voronezh 1938*  
231 Vladimir Kamzolov USSR / RUS 1987 Voronezh 1952*  
232 Serguey Perelygin USSR / RUS 1987 Voronezh 1951*  
233 Ms Tatjana Prilepina USSR / RUS 1987 Voronezh 1946* 12th woman
234 Ms Marina (Nina) Rumjantseva (Rumyantseva) USSR / RUS 1987 Voronezh 1946* 13th woman
235 Viktor Poljak (Polyak) USSR / RUS 1987 Saratov 1949*  
236 Alexander Minaev USSR / RUS 1987 Saratov 1954*  
237 Ivan Plakushev USSR / RUS 1987 Saratov 1955*  
238 Igor Korenjugin USSR / RUS 1987 Voronezh 1951*  
239 Nikolay Bakin USSR / RUS 1987 Frunze (Bishkek) ??*  
240 Vladimir Mamchich USSR / UKR 1987 Odessa 1938*  
241 Viktor Todorov USSR / UKR 1987 Odessa 1950*  
242 Anatoly Olik USSR / UKR 1987 Odessa 1946  
243 Mstislav Gorbenko USSR / UKR 1987 Odessa 1947*  
244 Anatoly Nosov USSR / RUS 1987 Leningrad (St Petersburg) 1936* 1st winter Korzhenevskaya
245 Ivan Gamayunov USSR / RUS 1987 Krasnoyarski 1955  
246 Viktor Dedy (Dedi) USSR / RUS 1987 Karaganda 1959* 1st winter Pik Lenin & Khan Tengri
247 Pavel Severov USSR / RUS 1987 Moscow (Moskya) ??  
248 Hudaybergen Tashmanbetov USSR / RUS 1987 Dzhambul 1952*  
249 Igor Pavlov USSR / RUS 1987 Tomsk 1960*  
250 Vladimir Shapovalov USSR / RUS 1987 Tomsk 1958*  
251 Yuri Kazakov USSR / RUS 1988 Tomsk 1956*  
252 Yuri Sannikov USSR / RUS 1988 Tomsk ??*  
253 Igor Kolesnikov USSR / RUS 1988 Tomsk 1958*  
254 Ivan Dusharin (Dusharine) USSR / RUS 1988 Togliatti 1947  
255 Andrey Volkov USSR / RUS 1988 Dimitrovgrad 1960 [Ulyanovsk Oblast]
256 Vladimir Zhestkov USSR / RUS 1988 Togliatti 1949  
257 Vladimir Zakharov USSR / RUS 1988 Togliatti 1953*  
258 Serguey Kiunov USSR / RUS 1988 Togliatti 1955*  
259 Vassily Skorohodov USSR / RUS 1988 Togliatti 1954  
260 Vladimir Sherbinin USSR / RUS 1988 Togliatti 1945  
261 Vladimir Soloboev USSR / RUS 1988 Novosibirsk 1950  
262 Vladimir Tugalev USSR / KAZ 1988 Almaty 1957  
263 Vladimir Bashkirov USSR / RUS 1988 Moscow (Moskya) 1952  
264 Vladimir Obikhod USSR / RUS 1988 Shelkovo 1955  
265 Anatoly Blankovsky USSR / UKR 1988 Zaporozhje 1939*  
266 Vladimir Legkih USSR / RUS 1988 Moscow (Moskya) ??*  
267 Igor Yurchenko USSR / UKR 1988 Kiev 1955  
268 Alexander Verba USSR / UKR 1988 Kiev 1946  
269 Vladimir Stadnik USSR / UKR 1988 Kiev 1941*  
270 Alexander Grebennikov USSR / UKR 1988 Kiev 1954*  
271 Ms Natalja Korobova USSR / UKR 1988 Kiev 1948* 14th woman
272 Pavel Moshkin USSR / RUS 1988 Saratov 1955*  
273 Georgy Guber USSR / UKR 1988 Tokmak 1956*  
274 Valery Korolev USSR / RUS 1988 Frunze (Bishkek) 1954*  
275 Valery Salfetnikov USSR / RUS 1988 Frunze (Bishkek) 1955*  
276 Vassily Shpeg USSR / RUS 1988 Frunze (Bishkek) 1956*  
277 Vjacheslav Loktionov USSR / RUS 1988 Moscow (Moskya) 1941*  
278 Yuri Yarovikov USSR / RUS 1988 Krasnoyarski 1956*  
279 Alexander Karlov USSR / RUS 1988 Krasnoyarski 1954  
280 Ms Irina Miller USSR / RUS 1988 Krasnoyarski 1955 15th woman
281 Alexander Gerasev USSR / RUS 1988 Novosibirsk 1950  
282 Vladimir Krjuger USSR / RUS 1988 Klimovsk 1955*  
283 Ravil Shamgulov USSR / RUS 1988 Moscow (Moskya) 1954*  
284 Alexander Gerasimov USSR / UKR 1988 Harkov 1953*  
285 Yuri Grigorenko-Prigoda USSR / UKR 1988 Harkov 1935*  
286 Alexander Kudin USSR / UKR 1988 Harkov 1952  
287 Anatoly Kukushkin USSR / RUS 1988 Korolev 1937*  
288 Serguey Vikulin USSR / RUS 1988 Moscow (Moskya) 1951*  
289 Valery Cheglakov USSR / KAZ 1988 Almaty 1956*  
290 Vladislav (Vlad) Pilipenko USSR / UKR 1988 Harkov 1950*  
291 Grigory Eremenko USSR / UKR 1988 Harkov 1935*  
292 Valentin Kutetsky USSR / UKR 1988 Harkov 1938*  
293 Yuri Virchenko USSR / UKR 1988 Harkov 1940*  
294 Nikolay Vitkovsky USSR / UKR 1988 Harkov 1955*  
295 Yuri Chekhovsky USSR / UKR 1988 Harkov 1951*  
296 Ms Svetlana Bugay USSR / UKR 1988 Harkov 1957* 16th woman
297 Ms Tamara Ena USSR / UKR 1988 Harkov 1954* 17th woman
298 Nikolay Opoitsev USSR / RUS 1988 Moscow (Moskya) 1952*  
299 Alexey Artamonov USSR / RUS 1988 Troitsk 1949*  
300 Fedor Ahmatov USSR / RUS 1988 Kolomna 1956*  
301 Veniamin Kalyuzhny USSR / RUS 1988 Moscow (Moskya) 1959*  
302 Vassily Elagin (Yelagin) USSR / RUS 1988 Moscow (Moskya) 1953  
303 Yuri Vitiuk USSR / UKR 1988 Donetsk 1935  
304 Serguey Koval USSR / UKR 1988 Donetsk 1966*  
305 A Loktionov USSR / UKR 1988 Donetsk ??*  
306 Vitaly Reshetnyak USSR / UKR 1988 Donetsk ??*  
307 Marat Ainsanov USSR / KAZ 1988 Almaty 1962  
308 Alexander Argentov USSR / KAZ 1988 Almaty 1960  
309 Vladimir Maidaniuk USSR / KAZ 1988 Almaty 1955  
310 Vladimir Lukyanov USSR / KAZ 1988 Chimkent 1961*  
311 Alexander Proskurin USSR / KAZ 1988 Chimkent 1961*  
312 Shamil Rafikov USSR / KAZ 1988 Chimkent 1955*  
313 Alexander Goncharov USSR / KAZ 1988 Ust-Kamenogorsk ??*  
314 Leonid Zernov USSR / KAZ 1988 Ust-Kamenogorsk 1951*  
315 Oleg Malyshev USSR / KAZ 1988 Ust-Kamenogorsk ??*  
316 Evgeny Trifonov USSR / KAZ 1988 Ust-Kamenogorsk ??*  
317 Yuri Marchenko USSR / KAZ 1988 Almaty 1944*  
318 Nikolay Kuzmin USSR / RUS 1988 Frunze (Bishkek) 1954  
319 Alexey Vasilyev USSR / KAZ 1988 Ust-Kamenogorsk 1964*  
320 Gennady Mikhailov USSR / KAZ 1988 Almaty 1968 20 years old !! Youngest without Pobeda !!
321 Evgeny Sedelnikov USSR / KAZ 1988 Almaty 1966* 22 years old (without Pik Pobeda)
322 Valery Kutenkov USSR / KAZ 1988 Ust-Kamenogorsk 1961*  
323 Andrew Unru USSR / KAZ 1988 Karaganda 1962*  
324 Evgeny Darmin USSR / RUS 1988 Frunze (Bishkek) 1958*  
325 Evgeny Bakaleynikov USSR / RUS 1988 Krasnoyarski 1956  
326 Alexander Savin USSR / KAZ 1988 Almaty 1955 1st winter Khan Tengri
327 Rinat Kushaev USSR / KAZ 1988 Almaty ??  
328 Anatoly Urazgaliev USSR / KAZ 1988 Dzhezkazgan 1951  
329 Artur Shegai (Shegay) USSR / KAZ 1988 Almaty 1961  
330 Vladimir (Vlad) Yablinsky USSR / KAZ 1988 Arkalyk 1956*  
331 Anatoly Turchev USSR / RUS 1988 Dzhambul 1956*  
332 Yuri Popenko USSR / KAZ 1988 Almaty 1939*  
333 Ms Margarita Akulova USSR / RUS 1988 Saratov 1940* 18th woman
334 Serguey Vorontsov USSR / UKR 1989 Kiev 1955*  
335 Yuri Golovakha USSR / UKR 1989 Kiev 1954*  
336 Alexander Solomonov USSR / RUS 1989 Kishinev 1950  
337 Ms Marina Tuitsyna USSR / RUS 1989 Moscow (Moskya) 1953 19th woman - 2nd married couple
338 Alexander Tuitsyn USSR / RUS 1989 Kishinev 1952 2nd married couple
339 Nikolay Shevtchenko USSR / RUS 1989 Barnaul 1944*  
340 Viktor Pomerantsev USSR / UKR 1989 Harkov 1941  
341 Vladimir (Vlad) Khilko USSR / RUS 1989 Tomsk 1959  
342 Yuri Shleht USSR / RUS 1989 Tomsk 1958  
343 Alexander Sushko USSR / RUS 1989 Vladikavkaz 1958  
344 Viktor Oliferov USSR / RUS 1989 Kiev 1958  
345 Grigory Chub USSR / RUS 1989 Kiev 1940*  
346 Yuri Nemirovsky USSR / RUS 1989 Irkutsk 1950  
347 Yuri Kalagin USSR / RUS 1989 Podolsk 1948*  
348 Anatoly Bredikhin USSR / RUS 1989 Kazan 1950*  
349 Gleb Agafonov USSR / RUS 1989 Bratsk 1944 [Irkutsk Oblast]
350 Alexander Tokarev USSR / RUS 1989 Irkutsk 1960 [Irkutsk Oblast]
351 Serguey Kirillov USSR / RUS 1989 Angarsk 1961*  
352 Grigory Skaller USSR / RUS 1989 Irkutsk 1946  
353 Anatoly Nikitin USSR / RUS 1989 Moscow (Moskya) 1940*  
354 Vjacheslav Rakitsky USSR / RUS 1989 Moscow (Moskya) 1942*  
355 Alexey Lopatko USSR / RUS 1989 Leningrad (St Petersburg) 1947  
356 Semen (Semjon) Yastrebov (Iastrebov) USSR / RUS 1989 Leningrad (St Petersburg) 1959  
357 Gennady Nestertsov USSR / RUS 1989 Dubna ??*  
358 Gennady Kopeika USSR / UKR 1989 Harkov 1960*  
359 Alexander Koval USSR / UKR 1989 Zaporozhje 1953*  
360 Roman Giutashvili USSR / GEO 1989 Tbilisi 1937 first Georgian
361 Tamaz Bakanidze USSR / GEO 1989 Tbilisi 1937*  
362 Givi Gigauri USSR / GEO 1989 Tbilisi ??*  
363 Afi Gigani USSR / GEO 1989 Tbilisi 1956  
364 Amiran Dolidze USSR / GEO 1989 Tbilisi 1957*  
365 Serguey Belykh USSR / RUS 1989 Leningrad (St Petersburg) 1959  
366 Vladimir (Vlad) Vysotksy USSR / RUS 1989 Leningrad (St Petersburg) 1950  
367 Nikolay Mishenko USSR / UKR 1989 Harkov 1938*  
368 Serguey Bershov USSR / UKR 1989 Harkov 1947  
369 Igor Gravrilov USSR / UKR 1989 Harkov ??*  
370 Anatoly Tanets USSR / UKR 1989 Harkov 1957*  
371 Viktor Goloshapov USSR / UKR 1989 Harkov 1949*  
372 Alexander Shved USSR / RUS 1989 Harkov ??*  
373 Andrey Andreev USSR / RUS 1989 Leningrad (St Petersburg) 1958  
374 Vladimir Gladukhov USSR / RUS 1989 Leningrad (St Petersburg) 1956  
375 Alexey Klimin USSR / RUS 1989 Leningrad (St Petersburg) 1959  
376 Evgeny Staroselsky USSR / UKR 1989 Harkov 1961*  
377 Valentin Krapivin USSR / RUS 1989 Leningrad (St Petersburg) 1942*  
378 Oleg Malikov USSR / KAZ 1989 Almaty 1961  
379 Andrey Migulin USSR / RUS 1989 Moscow (Moskya) ??*  
380 Vjacheslav Skripko USSR / RUS 1989 Moscow (Moskya) 1952*  
381 Igor Kulikov USSR / RUS 1989 Moscow (Moskya) 1952*  
382 Valery Rozenberg USSR / RUS 1989 Odessa 1962*  
383 Nikolay Nazarenko USSR / UKR 1989 Harkov 1952*  
384 Vladimir Alperin USSR / RUS 1989 Odessa 1948  
385 Alexander Serpak USSR / RUS 1989 Odessa 1948*  
386 Shamil Safiulin USSR / RUS 1989 Moscow (Moskya) 1949*  
387 Yuri Viktorov USSR / RUS 1989 Dubna ??*  
388 Serguey Bystrov USSR / RUS 1989 Angarsk ??*  
389 Serguey Popov USSR / RUS 1989 Dubna 1960*  
390 Anatoly Gerasimenko USSR / RUS 1989 Moscow (Moskya) ??*  
391 Ivan Georgiev Valtchev BUL 1989 Sofia 1947* first Bulgarian
392 Stamen Stoyanov Stanimirov BUL 1989 Sofia 1953*  
393 Radoslav (Rado) Slavov BUL 1989 Sofia 1957*  
394 Gospodin Dinev BUL 1989 Sofia 1958*  
395 Veselin Chaushev BUL 1989 Sofia ??*  
396 Emanouil Touchev Deianov BUL 1989 Sofia 1957*  
397 Minko Zankovski BUL 1989 Sofia ??*  
398 Doychin Todorov Vassilev BUL 1989 Sofia 1944*  
399 Ivan Boyanov Panayotov BUL 1989 Sofia 1934*  
400 Ognyan Stoykov BUL 1989 Sofia 1960*  
401 Ludmil Yanakiev (Ianakiev) BUL 1989 Sofia 1959*  
402 Todor Nikolov Grigorov BUL 1989 Sofia 1950*  
403 Dmitry Nachev BUL 1989 Sofia 1959*  
404 Hirofumi Konishi JAP 1989 Tokyo 1962* first Japanese
405 Kazuyoshi Kondo JAP 1989 Tokyo 1941*  
406 Petko Petkov Totev BUL 1989 Sofia 1959  
407 Ms Iordanka Ivanova Dimitrova BUL 1989 Sofia 1952* 20th woman
408 Yuri Shveida CZE 1989 Bratislava ??* first Czech
409 Jaromir (Jaryk) Stejskal SLK 1989 Bratislava 1949* first Slovakian
410 Stanislav (Standa) Silhán CZE 1989 Jablonec nad Nisou 1954*  
411 Helmut Graupner AUT 1989 Vienna 1940 first Austrian
412 Yoshiki Yamanaka JAP 1989   1950*  
413 Ms Amalia Kaploniak POL 1989 Krakow 1956* first Polish - 21th woman
414 Vladimir Nefediev USSR / RUS 1990 Samara (Samarskaya) 1949  
415 Yuri Neiman USSR / RUS 1990 Irkutsk 1962  
416 Ivan Erokhin USSR / RUS 1990 Tyrnyauz 1947  
417 Nikolay Kurganov USSR / RUS 1990 Tyrnyauz 1956  
418 Viktor Pavlichenko USSR / RUS 1990 Tyrnyauz 1958  
419 Serguey Chuenko USSR / RUS 1990 Pyatigorsk 1952 [Stavropol Krai]
420 Ivan Aristov USSR / RUS 1990 Krasnodar 1958  
421 Vladimir Nedelkin USSR / RUS 1990 Krasnodar 1954  
422 Gennady Sukovitsyn USSR / RUS 1990 Krasnodar 1960  
423 Alexander (Alex) Fukolov USSR / RUS 1990 Krasnodar 1961  
424 Viktor Igolkin USSR / RUS 1990 Magnitogorsk 1951 [Chelyabinsk Oblast - Ural Region]
425 Masaki Hayashi JAP 1990 Kyoto 1963  
426 Serguey Tserkovnikov USSR / RUS 1990 Chusovoy 1959  
427 Serguey Filatov USSR / RUS 1990 Novosibirsk 1955  
428 Evald Bloh USSR / KAZ 1990 Ust-Kamenogorsk 1957  
429 Vladimir Andreev USSR / RUS 1990 Nizhny Tagil 1960  
430 Viktor Tochinsky USSR / RUS 1990 Dnepropetrovski 1953  
431 Serguey Beljaev (Belyaev) USSR / RUS 1990 Irkutsk 1960  
432 George Rudenko USSR / UKR 1990 Kherson 1949  
433 Andrey Pashin USSR / RUS 1990 Leningrad (St Petersburg) 1959  
434 Alexey Shustrov USSR / RUS 1990 Leningrad (St Petersburg) 1958  
435 Ivan Gordeev USSR / RUS 1990 Krasnoyarski 1949  
436 Valery Kokhanov USSR / RUS 1990 Krasnoyarski 1958  
437 Oleg Slinkov USSR / RUS 1990 Krasnoyarski 1964  
438 Valery Lobankov USSR / RUS 1990 Ufa 1948 [Bashkortostan region]
439 Boris Mednik USSR / RUS 1991 St Petersburg 1955  
440 Yuri Grebenyuk USSR / RUS 1991 Izhevsk 1957 [Udmurtia region]
441 Alexander Yakovenko USSR / RUS 1991 Irkutsk 1960  
442 Piotr Kuznetsov (Kouznetsov) USSR / RUS 1991 Krasnoyarski 1956  
443 Valery Pershin USSR / RUS 1991 Yekaterinburg 1948  
444 Vladimir Lebedev USSR / RUS 1991 Krasnoyarski 1954  
445 Vjacheslav Ivanov USSR / RUS 1991  Nizhny Novgorod 1951  
446 Serguey Prodan USSR / RUS 1991 Odessa 1959  
447 Evgeny Pashuk USSR / RUS 1991 Makhachkala 1950 [Daguestan region]
448 Serguey Ljahimets (Lyahimets) USSR / UKR 1991 Kiev 1960  
449 Vladimir Nikitin USSR / UKR 1991 Kiev 1951  
450 Evgeny Chizmar USSR / UKR 1991 Mukachevo (Mukacheve) 1952  
451 Zaurbek Mizambekov USSR / KAZ 1991 Almaty 1964  
452 Viktor Skljarov (Sklyarov) USSR / RUS 1991 Nalchik 1953 [Kabardino-Balkar region]
453 Alexander (Alex) Dubrovsky USSR / BLR 1991 Minsk 1960  
454 Anatoly Komarov USSR / BLR 1991 Minsk 1951  
455 Viktor Kulbachenko USSR / BLR 1991 Minsk 1962  
456 Vassily Rozhkov USSR / BLR 1991 Minsk 1948  
457 Andrey Afanasiev (Afanasyev) USSR / RUS 1991 Biysk 1955  
458 Serguey Timofeev USSR / RUS 1991 Yekaterinburg 1957  
459 Teodors Kirsis USSR / LAT 1991 Riga 1942  
460 Ilmars Bernans USSR / LAT 1991 Riga 1954  
461 Imants Zauls USSR / LAT 1991 Riga 1942  
462 Svjatoslav Senchina USSR / UKR 1991 Lviv 1940  
463 Vladimir (Vlad) Povolotsky USSR / RUS 1991 Yekaterinburg 1946  
464 Georgy Bazhukov USSR / RUS 1991 Yekaterinburg 1950  
465 Malik Ismetov USSR / KAZ 1991 Almaty 1968 5x7000ers in one season, 36 days! - 1st winter Khan Tengri
466 Serguey Gritsuk USSR / KAZ 1991 Almaty 1962 5x7000ers in one season, 36 days
467 Alexander Vegner RUS 1992 Kemerovo 1942  
468 Arcady Vorobyev RUS 1992 St Petersburg 1941  
469 Alexey Sedov RUS 1992 St Petersburg 1960  
470 Albert Zhgilev RUS 1992 St Petersburg 1958  
471 Alexander Petlenko RUS 1992 St Petersburg 1952  
472 Igor Plyushkin RUS 1992 Moscow (Moskya) 1961  
473 Alexander Ginde RUS 1993 St Petersburg 1960  
474 Gennady Shaferov RUS 1993 Vladivostok 1968  
475 Serguey Dementiev RUS 1993 Vladivostok 1970  
476 Serguey Sheglevatykh RUS 1993 Vladivostok 1951  
477 Anatoly Andriushenko USSR / RUS 1990 Krasnodar 1952  
478 Alexander Perkhomenko USSR / UKR 1991 Kiev ??  
479 Ali Nasuh Mahruki TUR 1994 Istambul 1968 first Turkish
480 Ms Junko Tabei JAP 1995 Maebashi 1939 22th woman - oldest woman: 56 years old !!
481 Rustem Radzhapov UZB 1995   1957  
482 Vladimir Lavrinenko RUS 1995 Moscow (Moskya) 1964  
483 Mikhail Smirnov RUS 1995 Miass 1958  
484 Tamaz Sharashenidze GEO 1993 Tbilisi 1952  
485 Alexander Zelensky RUS 1992 Vladikavkaz 1960 [Ossetia region]
486 Yuri Ermolaev RUS 1994 Omsk 1954  
487 Yuri Ushakov RUS 1994 Omsk 1949  
488 Anatoly Vasilenko RUS 1994 Petropavlovski-Kamchatsky 1962  
489 Ms Brigitte Meloni FRA 1997   1965 23th woman (1st western woman) - 3rd married couple
490 Pierre Meloni FRA 1997   1961 3rd married couple
491 Sebastian Hoelzl (Hölzl) AUT 1997 Insbruk 1947  
492 Andrew (Andy) Evans CAN 1996 Calgary 1961 first Canadian
493 Anatoly Moshnikov RUS 1998 St Petersburg 1953  
494 Bidzina Gujabidze GEO 1997 Tbilisi 1960  
495 Lev Sarkisov GEO 1997 Tbilisi 1938 oldest: 58y9m !!
496 Igor Shapovalenko RUS 1999 Vladivostok 1963  
497 Valery Davydenko RUS 1994 Miass 1939 55 years old
498 Dmitry Komarov RUS 2000 Moscow (Moskya) 1973  
499 Andrey Petrov RUS 2000 Moscow (Moskya) 1948  
500 Vassily Popov USSR / RUS 1990 Georgievsk ?? [Stavropol Krai]
501 Serguey Sokolov RUS 2000 Zlatoust 1942 58 years old
502 Andrey Konshin RUS 1995 Petropavlovski-Kamchatsky 1970  
503 Serguey Roslyakov RUS 1997 Velicky Novgorod ??  
504 Vitaly Yamaev USSR / RUS 1990 Leningrad (St Petersburg) 1945  
505 Thierry Pullet Ferdinand Marus FRA 1999   1965  
506 Fedor Mityukhin UKR 2002 Sumy 1951  
507 Andrey Fedorov UZB 2003 Tashkent 1967  
508 Gleb Sokolov RUS 2003 Novosibirsk 1953 Pobeda N Face
509 Ms María Jesús (Chus) Lago-Rey SPA 2004 Vigo [Galician] 1964 24th woman - 2nd western woman
510 Serguey Lavrov KAZ 2004 Almaty 1965  
511 Andrey Puchinin RUS 2004 Novosibirsk 1972  
512 Anatoly Lutov BLR 1993 Minsk 1966  
513 Mikhail Melnikov BLR 1993 Minsk 1962  
514 Viktor Poroshkov BLR 1993 Minsk 1963  
515 Serguey Stacevich BLR 1993 Minsk 1966  
516 Nikolay Zakharov RUS 1998 Krasnoyarski 1953  
517 Ms Marina Ershova RUS 1992 St Petersburg 1961 25th woman
518 Niyaz Khusainov RUS 2005 Kazan 1954  
519 Aidar Akhmadiev RUS 2005 Kazan 1967  
520 Yuri Kruglov UKR 2005 Sevastopol 1972  
521 Rasim Kashapov RUS 2005 Kazan 1971  
522 Serguey Dashkevich RUS 2005 Petropavlovski-Kamchatsky 1958  
523 Edward Inozemtsev RUS 2005 Moscow (Moskya) 1974  
524 Vjacheslav Odokhovsky RUS 2006 Moscow (Moskya) 1962  
525 Evgeny Popov RUS 1992 Tomsk 1967  
526 Vitaly Balyukin USSR / RUS 1984 Moscow (Moskya) 1962* 22 years old
527 Dmitry Bochkov USSR / RUS 1987 Tomsk 1948  
528 Yuri Emelin RUS 2003 St Petersburg 1961  
529 Andrey Plechkov RUS 2006 St Petersburg 1963  
530 Nikolay Shetnikov USSR / RUS 1984 Bishnek 1948  
531 Denis Urubko KAZ 1999 Almaty 1973 5x7000ers in one season - 42 days !! (some w/Simone Moro)
532 Yuri Ditjuk (Dityuk) USSR / RUS 1990 Kishinev 1957  
533 Vladimir Mesheryakov RUS 2007 Moscow (Moskya) 1952 55 years old
534 Alexander Krasnolutsky RUS 2008 Vladivostok 1971  
535 Alexey Baryshnikov RUS 2009 Chekhov 1965  
536 Yuri Ermachek RUS 2009 Yekaterinburg 1962  
537 Israfil Ashurly AZE 2009 Baku 1969 first from Azerbaijan
538 Pavel Vorobjov RUS 2009 Yekaterinburg 1968 the third married couple
539 Alexey Kosjakov RUS 2009 Kaluga 1971  
540 Filipp Germanovich Sokolovsky RUS 2009 Moscow (Moskya) 1968  
541 Veniamin Reutov RUS 2005 Perm 1950  
542 Pavel Ivanovsky RUS 2009 Zlatoust 1967  
543 Serguey Shibinsky UKR 1993 Mogilev-Podolsky 1963  
544 Serguey Mironov USSR / RUS 1991 Novosibirsk 1964  
545 Dmitry Grekov KYR 1999 Bishkek 1964 first from Kyrgyzstan
546 Alexander Gubaev KYR 1999 Bishkek 1964  
547 Yuri Kilichenko UKR 2009 Odessa 1966  
548 Andrju Pjasyatskas LIT 2007 Kaunas 1964  
549 Oleg Nikolaev RUS 1988 Ulan-Ude 1957  
550 Viktor Koval RUS 2010 St Petersburg 1981  
551 Roman Abildaev RUS 2010 Novosibirsk 1984  
552 Vladimir Kalashnikov RUS 2010 Kemerovo 1975  
553 Viktor Bochkarev RUS 2010 Tomsk 1957 53 years old
554 Gennady Durov KAZ 2010 Almaty 1983  
555 Mikhail Ishutin RUS 2010 Severodvinsk 1957 53 years old
556 Igor Prinzjuk RUS 2010 Habarovsk 1977  
557 Artur Kononykhin RUS 2010 Moscow (Moskya) 1979  
558 Pavel Trofimov RUS 2010 Irkutsk 1977  
559 Ms Irina Runova RUS 2010 Irkutsk 1982 26th woman
560 Ms Natalia Zenina LAT 2010 Riga 1969 27th woman
561 Ms Anastasia Cheremnyh KYR 2010 Bishkek 1981 28th woman, the third married couple
562 Ms Aleksandra Dzik POL 2010 Katowica - Krakov 1982 29th woman
563 Boris Prohorov RUS 2010 Magnitogorsk 1966  
564 Andrew Chepiga UKR 2010 Kiev 1952  
565 Alexander Pogorelov RUS 1991 Rostov-Don 1949  
566 Yuri Cherevko UKR 2010 Kiev 1958  
567 Vladimir Chegel UKR 1991 Kiev 1949  
568 Alexey Bratsev RUS 1990 Moscow (Moskya) 1966  
569 Igor Razuvaev RUS 1990 Moscow (Moskya) 1953  
570 Nikita Stepanov RUS 1989 Moscow (Moskya) 1955  
571 Serguey Strygin RUS 1990 Moscow (Moskya) 1960  
572 Leonid Goltsblat RUS 1990 Moscow (Moskya) 1961  
573 Evgeny Kuzmin RUS 1992 Moscow (Moskya) 1961  
574 Pulinets Dmitry RUS 2011 S-Petersburg 1961  
575 Potapenko Andrew RUS 2011 Moscow (Moskya) 1965  
576 Terentjeva Diana RUS 2011 Moscow (Moskya) 1967 30 woman
577 Chechulin Alexander KAZ 2011 Almaty 1961  
578 Bokov Alexey UKR 1992 Kharkov 1957  
579 Zhdanov Vitaly KAZ 2011 Almaty 1978  
580 Serge Hardy FRA 2011 Brest 1967  
581 Serguey Seliverstov KYR 2011 Bishkek 1979  
582 Kerim Aktaev KYR 2011 Bishkek 1976  
583 Dmitry Reznik ISR 2011 Tel Aviv 1975  
584 Piotr Rykalov RUS 2011 Moscow 1977  
585 Mahdi Amidi Anang IRA 2011 Mashad 1979  
586 Alexey Vorobjev RUS 2011 Moscow 1976  
587 Arthur Usmanov KYR 2011 Bishkek 1988  
588 Serguey Cherezov RUS 2011 Krasnoyarsk 1970  
589 Pavel Kirichek UKR 2011 Kiev 1972  
590 Iljas Tukhvatullin UZB 2011 Tashkent 1958  
591 Mikhail Veshagin RUS 2011 Severodvinsk 1979  
592 Eugeny Lukin RUS 2011 Tula 1962  
593 Valery Khomutov USSR/RUS 1985 Moscow 1942  
594 Valery Njunjaev RUS 2008 Moscow 1957  
595 Denis Grinevich KAZ 2012 Almaty 1981  
596 Murat Otepbaev KAZ 2012 Almaty 1970  
597 Victor Chugunov RUS 2012 Angarsk 1969  
598 Dmitry Ermakov RUS 2012 Moscow 1986  
599 Eugeny Chukanov UKR 2012 Kiev 1978  
600 Vladislav Kagan BEL 2012 Minsk 1970  
601 Vladimir Yakovlev LTV 1991 Vilnius 1960  
602 Georgy Regetsiy RUS 1998 Omsk 1952  
603 Sasov Igor RUS 1998 Omsk 1958  
604 Kormazov Yuri RUS 2013 Barnaul 1958 55 years old
605 Ljashenko Oleg RUS 2010 Moscow 1972  
606 Koroteev Vladimir RUS 2013 Moscow 1955 58 years old
607 Gavrilov Alexander RUS 1990 Pjatigorsk 1956  
608 Kruglov Andrew RUS 1990 Pjatigorsk 1967  
609 Roshin Yuri RUS 1990 Kislovodsk 1952  
610 Lazo Vitaly RUS 2014 Petropavlovsk-Kamchatsky 1973  
611 Rinortner Achim DE 2014 Munich 1963  
612 Ishangaliev Asylbek KZ 2014      
613 Kuznetsov Andrew RUS 2014      
614 Horl Hans Gunter DE 2014 Weigendorf 1958  
615 Aizenberg Victor TJ 1984 Dushanbe 1947  
616 Belyntcev Vjacheslav RUS 1984 Tver 1948  
617 Kanaev Eugeny TJ 1984 Dushanbe 1954  
618 Kozlov Pavel RUS 1984 Lubertcy, Moscow region 1953  
619 Lavrukhin Vjacheslav RUS 1984 Orel 1948  
620 Chistikov Vladimir RUS 2015 Penza 1972  
621 Naurzaliev Kanat RUS 2015 Barnaul 1960  
622 Carlalberto Cimenti ITA 2015   1975  
623 Drozdov Vassily RUS 2015 Severodvinsk 1980  
624 Nosenko Mikhail RUS 2015 Severodvinsk 1974  
625 Bublik Serguey UKR 2015 Sumy 1981  
626 Karepin Eugeny RUS 2015 Tomsk 1966  
627 Vatochkin Nickolay RUS 2007 Vologda 1963  
628 Kolobov Alexey RUS 2007 Vologda 1963  
629 Shamalo Valery RUS 2003 Saint Petersburg 1965  
630 Roshko Vladimir UKR 2016 Sumy 1983  
631 Venslavovsky Dmitry UKR 2016 Vinnica 1979  
632 Romanenko Dmitry UKR 2016 Sumy 1981  
633 Zakolodny Alexandr UKR 2016 Kharkov 1987  
634 Makovkin Mikhail RUS 2016 Rostov-na-Donu 1971  
635 Shipilov Vitaly RUS 2016 Rostov-na-Donu 1977  
636 Bargiel Andrzej POL 2016 Poland 1988 5x7000ers in one season - 30 days
637 Pantjukhin Lev RUS 2016 Kirov 1982 5x7000ers in one season - 38 days
638 Pugovkin Anton RUS 2016 Kirov 1978 5x7000ers in one season - 38 days
639 Cheremhykh Artjom RUS 2016 Yekaterinburg 1990 5x7000ers in one season - 38 days
640 Braun Artjom RUS 2016 Gzhel   5x7000ers in one season - 35 days
641 Vasiljev Andrey RUS 2016 Rostov-na-Donu 1983 5x7000ers in one season - 38 days
642 Krivosheev Maxim RUS 2016 Krasnoyarsk 1970 5x7000ers in one season - 38 days
643 Rubtsov Vasily RUS 2016 Vladivostok 1978 5x7000ers in one season - 38 days
644 Artemov Ivan RUS 2015 Moscow 1978  
645 Moskalev Dmitry RUS 2016 Moscow 1962  
646 Chesnokov Alexander RUS 2016 Moscow 1965  
647 Bogatyrev Maxim RUS 2016 Maikop 1975  
648 Siegfried Hupfauer DE 1989 Pfaffenhofen, Germany 1941  
649 Pugachev Seguey UKR 2016 Gorlovka 1962  
650 Gholipour Mahdi Ahad IRA 2016 Tebriz 1982  
652 Kirschmer Jakob DE 1992 Oberschleißheim    
             
             
             
             
             
© Vladimir Shataev Columns:
# - List of Snow Leopards according to certificate granting by Shataev
translated to English by Elena Laletina Names  
Repetitions
adds and corrections by Rodrigo Granzotto Peron & Elena Laletina Country
Year of Conclusion of Program
Something wrong or missing? E-mail to: City
  Year of Birth
info@russianclimb.com Observations and Notes
shataev1@rambler.ru  
alazaf@terra.com.br
From 1961 to 1984 - 4x7000ers - Communism, Pobeda, Lenin, Korzhenevskaya
From 1985 to 1989 - 4x7000ers - Communism, K Tengri, Lenin, Korzhenevskaya
From 1990-on          - 5x7000ers - Communism, Pobeda, Khan Tengri, Lenin and
                                                              Korzhenevskaya
 
*   Climbers that did not summited Pik Pobeda